Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
تحویل کار نهایی درس درک و بیان محیط

تحویل کار نهایی درس درک و بیان محیط

 

با سلام به همه دوستان خوبم و عرض خسته نباشید به دانشجویان و همچنین همکاران عزیز و گرانقدر و تبریک فرارسیدن ماه ربیع الاول و سال جدید میلادی.

عرض کنم که، قرار بود، شرح مباحث آلبوم و تحویل کار پایانی را در این وبسایت اطلاع رسانی کنم. لیکن با توجه مشورت با سایر اساتید، و اهمیت درس «ریاضیات و آمار»، شما عزیزان، از این اقدام خودداری کردم، تا تمام هوش و حواستان به سمت همان امتحان باشد.

امیدوارم دست آخر، امتحان خوبی داده باشید.

اما مفاد مدارک تحویل نهایی درس «درک و بیان محیط»:

کارهای انفرادی: آلبوم پایان ترم.

در آلبوم پایانی، برخی از تمرینات طول ترم انتخاب گردیده که می توانید از آثار پیشین نیز در جهت تکمیل آن استفاده نمایید. لیکن این مدارک می بایست در کلیت خود، دارای یک وجه اشتراک بصری «هویت سازمانی» باشد.

تاکید می شود، طبق دستور اساتید شما که اینجانب منتقل کننده دستورات ایشان هستم، ترتیب قرار گیری آثار بسیار اهمیت دارد. و طبق این داستان، عدم قرار گیری مطالب بر خلاف فهرست معرفی شده، واجد امتیاز نمره خود در ارزیابی نخواهد بود و همچنین قرار دادن صفحات سفید (به منظور پر نمودن در راه تهران – گرمسار و یا پر نمودن توسط فرشتگان الهی)، نمره منفی دریافت می نماید.

فهرست آثار آلبوم (همه آثار در قطع A3):

1) تصویر انتزاعی با کمک خطوط و توجه به موسیقی ها  (حداقل 3 عدد)

توضیحات: همانگونه که در خاطر دارید، این تمرین در ابتدای ترم انجام گردید. متاسفانه بسیاری از کارهای ارائه شده در تحویل موقت، به نوعی نمایانگر بی اعتنایی شما دوستان به کیفیت ارائه و یا موضوع بود. که با توجه به اینکه این بار، شخصا در نمره دادن ها، اعمال سخت گیرانه ای را خواهم داشت و کیفیت خطوط، نوع بافت در میان آنها و … برایم بسیار ارزش دارد، خواهمشندم در بازبینی آثار قبلی تجدید نظر داشته باشید.

2) تمرین بافت بر روی سطوح مختلف (6 نوع مصالح)

توضیحات: تمرین بر روی سطوح مخروط، مکعب و دایره بود. در این تمرین ابتدای یک مربع ترسیم می گردید و بافتی در آن بدون در نظر گرفتن تابش نور مورد معرفی قرار می گرفت. سپس در ادامه، در ترسیمات بعدی، این بافت برجستگی و انحنای مکعب، مخروط و دایره را نمایش می داد.

3) تمرین ترسیم عناصر پیش زمینه «درخت + آدم + وسایل نقلیه + آب» – از هر کدام 3 عدد در 3 مرحله

توضیحات: در این تمرین، استفاده از کاغذ پوستی تاکید می گردد. دانشجویان می بایست، هر کدام از عناصر پیش زمینه را در 3 مدل، در سه مرحله بر روی پوستی ترسیم نمایند. این کار در طول ترم نیز در خصوص وسایل نقلیه مکرر انجام گرفته است. لیکن بی توجهی های دانشجویان در خصوص ابعاد و تناسبات غیر قابل چشم پوشی در این تمرین می باشد. پیشنهاد می گردد برای درخت سه نوع متفاوت از منظر حجمی، برای انسان (مرد، زن و کودک)، برای وسایل نقلیه (سه نوع وسیله از میان وسایل متعدد نام برده شده)، برای آب (حوض همراه با فواره، آبشار و نهر) ارائه گردند.

4) طراحی لباس برای دوستان همکلاسی – حداقل 3 شخصیت

توضیحات: در طراحی لباس با توجه به عدم حضور شما در زمان داوری، می بایست دلایل طراحی هر لباس و بزرگنمایی هایی هر قسمت های مختلف طرح، با توجه به نوع نگاه شما در خصوص فرد، توضیح داده شود. این تمرین می تواند با نوشتار همراه باشد. لیکن این نوشتار در قسمت های مختلف صفحه بسان دیاگرام هایی (درس جلسه آخر) مطرح می گردد.

5) معرفی خانه یک حیوان

توضیحات: در ابتدای ترم این تمرین در کلاس مطرح گردید. لیکن به دلیل عدم آشنایی شما با نحوه ترسیم و یا ارائه مطالب به شکل دیاگرام، کیفیت کارها، در حد ساده ای همراه با نوشتارهای زیاد و بدون ربط بود. لیکن در آلبوم پایانی انتظار می رود، این اثر، به شکلی متفاوت به نوعی نمایش داده شود که در نگاه به خانه مذکور، نکات متنوعی پیرامون طراحی آن دریافت گردد. تاکید می گردد در این تمرین، خانه های طبیعی و ساخته شده توسط خود حیوانات مورد نظر می باشد.

 6) تصاویر از خانه تا دانشگاه، با حداکثر راندو و همراه پیش زمینه هایی چون سبزینگی، مردم و وسایل نقلیه و به همراه نمایش مصالح بر روی جداره های ساختمان ها – (حداقل 3 تصویر)

توضیحات: این تمرین از تمرینات جلسه اول بود که نتایج آن نیز در همان زمان ارزیابی می گردید. لیکن انتظار می رود در پایان ترم، پس آموختن مباحثی همچون رسم فنی، پرسپکتیو، بافت، پیش زمینه و پس زمینه، تصاویر با کیفیت متفاوتی ارائه شود. بی شک، کارهایی که در زمان تحویل موقت نمره عالی کسب نمودند، در تحویل نهایی ممکن است، واجد نمره متوسطی درکل نباشند. زیرا از نمایش سبزینگی، مردم، وسایل نقلیه، خطوط هادی، پیاده راه و جزئیات بی بهره بوده اند.

7) کروکی از ابنیه؛ «بازار تهران»، «برج آزادی»، «دانشگاه گرمسار»، «بنای موزه ایران باستان» و «سردر باغ ملی» (حداقل 6 عدد در مجموع)

توضیحات: در این تمرینات که در جلسات متعددی برگزار گردیدند، شما از بنایی کروکی هایی برداشت می نمودید. لیکن انتظار می رود برای کار آلبوم نهایی، کیفیت کروکی نهایی، کاملا متفاوت باشد.

8) کروکی از روی عکس و یا کروکی افراد دیگر (حداقل 4 عدد (2+2))

در هر دو کلاس کروکی هایی برای تقویت دقت نگاه شما عزیزان، از روی عکس های ابنیه تاریخی و یا دسن های طراحان زبردست، برداشت گردید. فایل نمونه ای از این عکس ها و یا کروکی ها (دسن ها) در همینجا قابل دسترسی می باشد و می توانید با کلیک بر واژگان آنها، فایل آنها را دریافت نمایید. در این قسمت انتظار می رود با نهایت دقت به تناسبات و … در هر تصویر، باز ترسیمی عالی از آن را در همان زاویه ارائه دهید.

 9) تمرینات نوشتاری: متن ادبی پیرامون دریا + نقد دو فیلم (با توجه به معماری و شهر)

توضیحات: نوشتارها از سه منظر پیوستگی متن، کیفیت نگارش ادبی و توجه به نکات خاص و بدیع مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

10) از شخصیت تا زندگی – انتخاب شخصیت داستانی و ترسیم لباس و سه پرسپکتیو از فضای زندگی او (خانه، محله) به همراه نوشتار

توضیحات: این تمرین به نوعی کامل کننده موضوعات کلاسی بوده و انتظار می رود کلیه دانشجویان بر روی این موضوع، نهایت دقت معطوف نمایند. در این قسمت از شما انتظار می رود از بین داستان های کتب «شازده کوچولو» و یا «هزار و یک شب» (که هر دو در این قسمت قابل دسترسی می باشند.) یک شخصیت انتخاب نموده و برای آن، لباس، خانه و محله ای ترسیم نمایید. (راستی با تشکر ویژه از آقای میلاد حدادی برای ارسال پی دی اف این دو کتاب)

11) مدارک دیجیتالی (CD و یا …) – تصاویر به همراه توضیحات

 • تمرین تصاویر دوستان (عکس های پرتره یک نفره + سه نفره + پنج نفره به بالا) – از هر کدام 2 عدد
 • تصویر از ساختمان و یا موضوعات آزاد (حداقل 2 عدد)

توضیحات: در هر دو تمرین، در کنار هر عکس می بایست یک فایل نوشتاری (در فرمت WORD)  قرار گیرد، که نکات مد نظر شما در عکاسی و ویژگی های هنری ای که در عکس رعایت کردید را توضیح دهد. عدم ارائه فایل توضیحات برای هر عکس، به منزله عدم ارائه عکس می باشد.

CD و یا … می بایست در انتهای آلبوم شما جاسازی گردد.

کارهای گروهی دانشجویان – گروه ها می توانند دو الی چهار نفره باشند.

الف) معرفی یک بنا

در این تمرین قرار گردید، یک بنا از میان آثار معماری معاصر ایران و یا جهان، انتخاب شده و پس بررسی کلیه نکات طراحی آن، به تحلیل گرافیکی و هنری بپردازیم. در این راستای نمونه هایی در جلسه آخر نمایش داده شد، که این نمونه ها در اینجا قابل دسترسی می باشند. لازم به ذکر است، پی دی اف کتب «مفاهیم پایه در معماری» و «نقد آثاری از معماری معاصر ایران» پیش از این به برخی از دانشجویان ارائه گردید که با توجه به سنگینی فایل این دو کتاب، آنها را از یکدیگر دریافت نمایید.

قطع کار، می بایست در کاغذ های A3 صورت پذیرد. (در نهایت داخل یک کاور A3 قرار گیرند.)

ب) ساخت فیلم با محوریت موضوع من کیستم؟

در این تمرین که به مانند تمرین قبلی به صورت گروهی انجام می گردد، موضوعی نسبتا گسترده معرفی گردیده است. این موضوع می تواند از منظر های مختلفی مورد تحقیق قرار گیرد. دانشجویان می توانند جهت تثبیت ایده ی خود در این خصوص با اساتید کرکسیون داشته باشند. لیکن در نهایت انتظار می رود هر گروه، فیلمی 15 دقیقه ای ارائه نماید. بی شک نوع فیلم برداری، داستان، موضوع، بازی افراد، طراحی صحنه و … هر یک جداگانه مورد ارزیابی داوران قرار خواهد گرفت.

نحوه ارائه به صورت لوح فشرده (CD و یا …) بوده که می بایست شامل فیلم و نوشتار گردد.

یادآوری می گردد روز یکشنبه 22 دیماه، از صبح تا عصر، اساتید درک و بیان محیط در دانشگاه گرمسار حضور دارند و دانشجویان می توانند، پیرامون کارهای گروهی خود، کرکسیون داشته باشند. بدیهی است کرکسیون ها، در ساعات قبل و بعد از آزمون دفاع مقدس دانشجویان انجام می پذیرد. خاطر نشان می کنم، کرکسیون به معنای درخواست برای تصحیح و بررسی کار بوده، و امتیازی در ارزیابی ندارد. تنها دانشجو با معیارهای استادها، آشنا می گردد. پس بر این اساس، این کار، کاملا اختیاری است.

تحویل کار نهایی، در مورخ 1 بهمن ماه، راس ساعت 9 صبح در آتلیه 2 معماری صورت می پذیرد. تاخیر در زمان ارائه، به منزله حذف دانشجویان می باشد. (به مانند حضور در جلسه امتحان دروس نظری)

47 نظر

 1. محدثه.ا

  سلام استاد
  ممنون ازشما که اینقدر به فکر ما هستین و اوقات فراغتمونو به طور کامل وبدون ذره ای تنفس پر میکنید.
  بازم ممنون 🙂

 2. salam ostad khaste nabashid.ostad ma ghablan faghat mashino too chand marhale mikeshim adam o derakhto abo chejoori dar 3 marhaleh bekeshim?

  • علی عسگری

   سلام. به راحتی. تنها باید کمی دانشجو باشید. یعنی خودتون هم تحقیق و تفکر کنید.
   بنا که تربیت نمی کنم که اگر چیزی رو جلوش خودم کامل اجرا نکنم، من رو نگاه کنه و بگه “یعنی چیکار باید بکنم الان؟” (قسمت آخر رو لطفا با لهجه دلخواه بخوانید)

 3. سلام استاد ببخشید کتابی که شما میخواستید برامون پیدا کنید هزار و یک شهر بود.ولی این هزارو یک شبه. دیگه دنبال اون کتاب نریم یعنی؟

  • علی عسگری

   متاسفانه نشد کتاب «هزار و یک سال» که نام اون به اشتباه گفته شده بود، رو در فرصتی که بود پیدا کنیم. البته چهارشنبه خانم زهرا اکبری اون رو پیدا کرد که جا داره ازش تشکر کنم. اما نسخه الکترونیکی اون(در صورت اسکن کتاب) قابل دسترسی ساده برای شما نبود. (به دلیل حجم بالا)

 4. slm ostad khaste nabashid.ostad ma bazi kararu qablan anjam dadim khubam hast.mishe hamunaru bedim?

  • علی عسگری

   فاطمه جان، معیار سنجش در درجه اول خود شمایید. بعد ما روی کاری که شما بگید خوبه و با گذاشتن اون در آلبوم به نوعی این کیفیت رو تصدیق کنید، نمره می دیم.

 5. سلام استاد
  ممنون از زحماتتون:)

  • علی عسگری

   ممنون از تحملتون:) انشالله تابستون تعطیلات بین ترمی رو تجربه کنید، این ترم که نشد:)

 6. slm ostad.mer30 ke be fekremonido in hame kar migid ke dastemon rah biofte ke inshaalah arshad daneshgah tehran ghabol shim:)))).ostad in shazde kocholoro to A2 anjam bedim ya A3?

 7. سلام
  استاد يكم برا كركسيون زود نيست

  • علی عسگری

   نیلوفر جان، توی کرکسیون که قرار نیست چیزی تحویل بدی که؟؟؟ قرار بیای بگی می خوام مثلا چنین چیزی بکشم، نظرمون رو بپرسی. ما هم بگیم خوبه. تونستی این رو هم بهش دقت کن. اون رو بی خیال شو. این بده. اون خوبه.
   یا مثلا بیاید بگید ما فیلمون می خواد چنین ساختاری داشته باشه. بعد من می گم خوبه. اما مثلا این پلان رو اگر بخوای بگیری، به این فکر کردی چطوری فیلم برداری کنی. یا مثلا بگم اون کاری که می خوای بکنی رو مطمئنی می تونی بازی کنی. و …

 8. استاد سلام ممنون از اطلاع رسانی شما اما خواهش میکنم یه تجدیدی روی کرکسیون انجام بدید خیلی 22ام زوده!
  خواهشششششششششششششش میکنم 🙁

 9. سلام استاد
  بچه ها راست میگن
  همون 25 ام هم نمی تونستیم کارامونو کامل کنیم چه برسه به 22 ام.خواهش می کنیم تجدید نظر کنید.

 10. سلام
  استاد بیست و پنجم، حداقل امتحان صبح بود. بعدش یه سره میومدیم کرکسیون. ..

  • علی عسگری

   زهرا جان به جوابی که به نیلوفر دادم مراجعه کن. همین سه تا بالایی.
   ضمنا اون موقع خیلی دیگه دیر شده بود.

 11. محدثه.ا

  سلام استاد
  آخه ما برنامه ریزی کردیم برا25
  به خدا بچه ها راست میگن25 به زور میرسیم چه برسه 22
  اجازه بدین همون25باشه
  خواااااااااااااااااااااهش

 12. Slm ostad khahesh mikunam tajdide nazar kunid 22kheyli zude.mamnun

 13. سلام…
  استاد ممنون از اطلاع رسانیتون ولی نمیشه تجدید نظر کنید؟؟؟؟؟؟؟
  خواهش……

 14. علی عسگری

  مجددا خاطر نشان می کنم. کرکسیون یک اقدام کاملا اختیاری هست که در اون، افراد میان و از اساتید پیش از اینکه بخوان نمره بدن، مشورت می گیرند. یعنی به زبان اصفهونی خودمونی، میشه تعریفش اینجوری:
  عمو، مفتی مفتی می ری نظر می گیری و کارتو کامل می کنی. بدون اینکه خطری بابت فکر های نادرستت تهدیدت کنه.
  به زبان علمی میشه اینجوری گفت:
  هدایت و پیشبرد کار توسط استاد و بهره گیری از توان جمعی کلاس، پیش از ارائه نهایی را کرکسیون نامند.
  امیدوارم که با این مفهوم آشنا شده باشید. نشدید، خواهش می کنم دوستان انجمن علمی به دادم برسند و این مفهوم رو تشریح کنند. فکر کنم کانسپت خوبی باشه:)

  • استاد این الان اصفهانی بود؟؟؟؟
   حتما به خاطر عمو و مفتیش ؟؟؟!!!؟؟؟!!؟؟!؟؟

   • علی عسگری

    خوب استعدادی در این زمینه ندارم. حالا باید به روم بیاری؟؟؟
    آیا به رو طرف آوردن کار خوبیست؟ آیا؟

 15. ما تو سايت سانسور نداشتيما … 🙂

 16. باور ميكنم استاد
  اتفاقا قابل پيش بيني بود … 🙂

 17. MerC az ettela resani va zahamatetoon

  • علی عسگری

   خواهش می کنم حسین جان. انشالله این تحویل کار آخری، من رو پیش همکارهام روسفید کنی ها. دیگه انتظار دارم توی کاشان خوب کارها رو ببندی و درگیر صاحب خونه بازی مثل قبل نشی.

 18. سلام استاد واقعن خیلی صبرتون زیاده .جواب همه رو میدین. به بچه ها بگین اول نظرارو بخونن بعد نظر بزارن.ممنون از اینکه به فکر مایید.دلم براتون تنگ شده………………………

  • علی عسگری

   خواهش می کنم عرفان جان. شما هم خسته نباشی که همه اینا رو خوندی. من هم همین طور. از صمیم قلب دلم برای تک تک شما ها تنگ شده. امیدوارم یکشنبه بیشتر شما دوستان عزیزم رو ببینم.
   اگر عرفان زمانی هستی، پیامی که برای حسین دادم رو مطالعه کن. چون برای تو هم واقعا نگرانم.
   اگر عرفان عرفاتی هم هستی. باز هم اون پیام رو بخون تا درس عبرتی نشی برای دیگران:)))))))

 19. تو استادی علی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟علی عسگری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟استاد؟؟؟بابا من که تابستون باهات حرفیدم آقا علی در مورد دانشگاه….شورای صنفی و داشجو مگه نبودی؟؟؟؟؟؟؟؟/

  • علی عسگری

   سلام آقا سجاد عزیز. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل خوش می گذره؟
   بله. مگه حالا لولو دیدی که اینقدر تعجب کردی؟ اون سری هم که در بحث «تکمیل ظرفیت دانشگاه گرمسار»، کامنت گذاشته بودی، مرتضی بهت گفت.
   اینجا بین دانشجو و استاد جز یک عنوان فرقی وجود نداره. در حقیقت ما هم نوعی دانشجو هستیم که چند سالی هست، از ورودمون به دانشگاه می گذره. ولی هنوز خیلی چیزهای دیگه هست که می دونیم توش بی سوادیم و باید یاد بگیرم.

 20. نه آقا.بزرگوارین….آقا علی ورودی بهمن شدم دیگه بعد تکمیل ظرفیت.علی آقا به نظرت شما که تو این رشته هستی من که هنوز واردش نشدم چی بخونم خوبه الان؟دیفرانسیل پیش رو که فقط انتگرالش مونده…دیگه چی به درد میخوره؟یا حتی برای طراحی های این رشته…

  • علی عسگری

   سجاد جان. معماری زیاد خوندنی نیست. بیشتر پرورشی و دریافت کردنیه. اما شاید اگر بخوای در وهله شروع کتابهایی بخونی که کمی ذهنت رو درگیر معماری کنه، کتابهای ذیل بهتر باشه:
   فرم، فضا، نظم
   مبانی هنرهای تجسمی (هنرستان)
   تفکر ترسیمی
   زیبایی شناسی در معماری
   و همچنین کتب رشته معماری در مقطع فنی حرفه ای که در پایگاه کتب درسی قابل دسترس می باشند.

  • علی عسگری

   راستی، این وبسایت برای انجمن علمی معماری دانشگاه گرمساره. اگر از این به بعد کاری با خودم داشتی، از طریق ایمیل با من در تماس باشی، بهتره:
   architect.asgari@gmail.com

 21. استاد ممنون.مرسی اقا علی گل….چشم حتما مزاحم میشم.بابات راهنمایی کتاب هم ممنونم.موفق وسربلندباشی

 22. سلام . انجمن علمی معماری داخلی خضرا /کرمانشاه/ این افتخار رو داره که با شما تبادل لینک کنه و با شما ارتباط داشته باشه؟
  لطفا یه سر به وبلاگ ما بزنید و نظرتون رو بزارید.
  وبلاگتون وبلاگ خوبیه و آرزو میکنم در هر زمینه ای موفق باشید.

  • آقای امجدیان ، سلام
   خوشحال میشیم با شما در ارتباط باشیم ، برای تبادل لینک و ارتباطات بیشتر لطفا با ایمیل انجمن در ارتباط باشید ، ممنون …

 23. سلام خسته نباشید
  من از این درس خسته شدم بهتره بگم زده شدم چون در رابطه ی فکر کردن کم می آورم!! همه ی درس های دیگرم را در حد پرفکت مطالعه میکنم یا رسم میکنم ولی سوالاتی از قبیل رابطه ی همسایگی!انگیزه دانشگاه اومدن!!حس ساختمانی! تنظیم یک تبلیغ به شکل زیبا! را نمیتوانم همیشه در حد A نمره کسب کنم و این من را ناراحت میکند، اگر میشود در طی این چند هفته ی باقیمانده ، کتاب یا ایده ای برای این درسم پیدا کنید.من نمیخواهم در این درس نمره ی کمتری از بقیه ی نمراتم کسب کنم هر چند نمره مهم نیس 😳😞
  با تشکر

 24. سلام استاد عسگری
  خوبید؟
  امکانش هست ایمیلتون رو بفرمایید؟
  یا شماره تلگرامتون رو

 25. سلام خوبید ببخشیید یه سوال دارم.؟اگه بخوام سه بعدی اسممو به لاتین درست کنم چطوری باید بسازم با چی بسازم بهتر در میاد میشه لطفا راهناییم کنید؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*