Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
سقف یوبوت(U-Boot)

سقف یوبوت(U-Boot)

 

یوبوت محصولی پلیمری با پایه پلی پروپلین است که با هدف سبک سازی دال ها در سقف و پی های گسترده ی بتنی طراحی شده است. استفاده از یوبوت امکان هم تراز شدن ستونهای قارچی شکل با ضخامت دال و یا سقف را فراهم می سازد .

از ویژگی های یوبوت احاطه شدن آن در داخل بتن با شبکه های میلگرد سقف است که باعث بوجود آمدن نیروهای دو طرفه عمود بر هم می گردد و کاهش به سزای مصرف میلگرد را در پی دارد.
سایز بندی متفاوت یوبوت (از 13 تا 56 سانتی متر) ، دستیابی به سختی مطلوب را با وزن کمتر امکان پذیر می نماید و از سوی دیگر سختی بالای سقف اجرا شده با یوبوت امکان حذف تیرهای آویزدار و نیز اجرای بازشوهای بدون ستون را فراهم و دست مهندسین معمار و محاسب را در اجرای نقشه های معماری باز می گذارد تا مطابق درخواست کارفرما و نیاز پروژه با آزادی بسیار زیاد عمل نمایند.

 

مقطع فونداسیون و دال مجوف دوپوش پس از بتن ریزی به شکل زیر خواهد بود:

Plans-Uboot[1]

مزایای اقتصادی

کاهش مصرف بتن و میلگرد در مقایسه با سیستم های جایگزین.
امکان استفاده بهینه از فضای داخل ساختمان با کاهش تعداد و ابعاد ستون ها.
انعطاف پذیری بسیار زیاد و قابلیت انطباق با معماری های غیر متعارف.
کاهش مصرف انرژی جهت برآوردن نیازهای تاسیساتی در ساختمانهای عمومی بویژه بیمارستانها پارکینگ های عمومی.

مزایای اجرائی:

ایجاد دهانه ها و کنسول های بزرگتر
کاهش میزان انتقال صوت، حرارت و لرزش
امکان حذف تیرها و ایجاد دال تخت
بهبود عملکرد لرزه ای
امکان ایجاد شکل ها و بازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف
امکان ستون گذاری نامنظم

مزایای فنی:

امکان حذف تیر بین ستون ها و یا استفاده از تیرهای پنهان بدون آویز که مکان یابی بهینه ستون ها را فراهم می نماید.
توزیع متقارن نیروها در نقاط مختلف دال سقف.
کاهش تعداد ، ابعاد و تنوع ستون ها.
قابلیت طراحی بهتر پلان معکوس به جهت حذف تیرهای میانی.
افزایش قابل ملاحظه سختی دال سقف با افزایش جزئی وزن آن که کنترل خیز سقف را تسهیل نموده وامکان افزایش فاصله ستونها و اجرای سازه های با دهانه بزرگ را فراهم می نماید.
کارائی بهتر سقف از نظر عایق بندی صوتی و لرزش صفحه ای.
کاهش بارهای وارده بر خاک (در صورت استفاده از یوبوت در فونداسیون) و امکان حذف یا کاهش تعداد و ابعاد شمع ها در خاکهای سست.
ایمنی بالا در برابر آتش سوزی و تامین نیازهای فنی.

روش اجرا

اجرای این نوع از سقف همانند دال ها است و تمام مباحث مربوط به قالب بندی، آرماتوربندی، بتن ریزی و نگهداری از بتن که در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان آمده است در مورد این دال ها صادق می باشد و باید به دقت اجرا گردد.قبل از بتن ریزی باید میلگردها، وسایر ادواتی که در بتن باقی می مانند، بر اساس نقشه های اجرایی و با دستور دستگاه نظارت به طور اطمینان بخشی محکم، جاسازی و بسته بندی شوند.بدین ترتیب در گام اول شبکه آرماتور بالای دال بسته می گردد. در گام بعدی در اجرای دال مجوف یوبوت، قالب تخت زیرین دال بسته میگردد. در این مرحله با توجه به تجهیزات موجود، قالب بندی زیرین دال انجام می شود.. این قالب ها می توانند از جنس چوب، فلز مدولار و … باشند. قالبهای چوبی باید قبلا از بتن ریزی مرطوب شوند تا آب بتن تازه را جذب ننمایند. مرحله بعد بستن شبکه آرماتور پایین دال است. شبکه آرماتور پایین طبق نقشه های اجرایی باید به گونه ای بسته شود که حداقل یک میلگرد در بین قالب های یوبوت، قرار گیرد.در گام بعد طبق نقشه های اجرایی و محاسباتی یوبوت ها در فواصل تعیین شده چیده می شوندو توسط پایه نگهدارنده و تسمه به شبکه آرماتور متصل می گردند.سپس شبکه فوقانی آرماتور بسته می گرددو در صورت نیاز آرماتورهای برشی نیز جانمایی می شوند و در نهایت بتن ریزی انجام می گردد.

در اجرای این نوع دال ها، بتن ریزی در دو لایه انجام می شود. لایه اول به ضخامت حدود 5 الی 10 سانتی متر( بسته به اندازه پایه قالب ها)، ریخته می شود که باعث می گردد هوا درون قالب ها محبوس شده و اجازه وارد شدن بتن به داخل قالب ها را ندهد. لایه دوم بر روی لایه اول ریخته می شود تا به ضخامت مورد نظر برسد. باید توجه داشت فاصله زمانی بین بتن ریزی در دو لایه نباید به قدری باشد که باعث گیرش لایه اول گردد.بعد از اتمام دوره گیرش بتن،قالب ها جمع آوری می گردد و برای طبقات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات مهم اجرایی

1 – جهت اجرای بتون در جا و بمنظور پخش مطلوب بتوندر دال پایین از روان کننده استفاده میگردد .

2 – بمنظور پیشگیری از شناور شدن قطعات سبک پلیمری محتوی هوا، بتون ریزی در در دو مرحله با فاصله زمانی اندک اجرا میگردد.

میلگرد گذاری :

در صورت فراهم بودن امکانات کارگاهی، می توان مش را در دو کلاف طولی و عرضی به صورت پیش ساخته تهیه نمود

قالب بندی :

در صورت فراهم بودن امکانات کارگاهی می توان دال پایین را بصورت پیش ساخته تهیه و نصب نمود در این صورت در این علاوه بر تسریع عملیات بتون ریزی، به دلیل حذف عملیات قالب بندی، در هزینه و زمان اجرای پروژه صرفه جویی قابل ملاحظه ای بعمل می آید.

daliform-book2008-EN-G-uboot.cdr

untitledu-boot_exe4[1]آرمه-گستر-1[1]

InstallUboot_Small_03[1]

یک نظر

  1. خیلی مطلب خوبی بود فقط تفاوت سقف بتنی با سقف یوبوت چیه؟میشه کمکم کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*