Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
معماری صدر اسلام در قلمرو ایالت فارس

معماری صدر اسلام در قلمرو ایالت فارس

 

سلام.

بعد از اندکی تاخیر به معرفی کتابی خواهیم پرداخت که در میان نام نویسندگان آن نامی آشنا رو میبینیم ,استاد عسگری عزیز که  یکی از اساتید خوب و گرانقدر سا بق دانشگاهمون  بودند…

با تشکراز آقای سید مهدی هاشمی که زحمت تهیه این مطلب رو کشیدند…

 

نویسندگان: علی عسگری، عباس صرامی، اردوان بیدگلی

ناشر: انتشارات مارلیک

زبان كتاب: فارسي

تعداد صفحه: 246ص. مصور

میان فتح ظاهری ایران توسط اسلام تا هضم باطن اسلام توسط ایرانیان چند قرنی فاصله است و این داستان «مسلمان شدن» و «ایرانی ماندن» و آنگونه که به ما مربوط می­شود «ایرانی ساختن» و «اسلامی بودن» چند قرنی به درازا کشید.

بعد از سقوط ساسانیان، فارس هیچگاه جایگاه پر نفوذ پیش از اسلام خود را در عرصه قدرت و سیاست نیافت، اما به مدد اندیشمندان، شاعران و اهل علم و هنر خود این نفوذ و قدرت را در قالب های معنوی و فرهنگی، باز یافت؛ و این­بار جاذبه های معنوی آن بود که سرهای پر شور و شوق و دل های جویای معرفت را با کششی درونی به سمت خویش فرا می­خواند.

ريشه اين تغيير و تحول را بايد در همين چند قرن فراموش شده يافت. آنجا كه ملتي از ديروزِ سرمستي و سرور و در بامداد خواب دوشينِ آقاييِ جهان، ناگهان خود را بر تخته پاره­اي جست كه تلاطم خارج از اراده آن، تماميت وجود و حيثيت تاريخي او را در خطر نابودي هميشگي قرار داده بود و در چنين حالتي، بيم از فراموشي ابدي در غبار تاريخ، مشاعر و حواس او را در برانگيختگي كامل قرار داده بود و در جايي كه ديگر توانايي نظامي او تجديدناپذير مي­نمود، كارخانه ذهن و دستگاه­هاي انديشه­اي آن با حداكثر توان خود براي حفظ بقا و اعلام موجوديت خود، به كار مشغول بود.

از عجايب تاريخ اين ملت يكي اينست كه هرچند سرزمين و آزادي خود را مغلوب فاتحان مي­يافت، اما همزمان در دست اين فاتحان خود، گوهري را مي­ديد كه جوهر وجودي خود را تشنه آن مي­يافت و اين گوهر نيز چنان با طبع حقيقت جوي او سازگار افتاد كه «آزادي درونيِ» مايه گرفته از آن را بر «رهايي ظاهري» خود ترجيح داد. اين برانگيختگي ناشي از بيم نابودي، وقتي با اميد دستيابي به جانمايه سوغات فاتحان درآميخت، چهره غالب اين قرون اوليه را شكل داد. رنج­هاي اين دوران و شقاوت گروهي از فاتحان، حيات فرهنگي او را از سطح به عمق كشانيد و ظرفيت­هاي موجود در آيين جديد، زيرين­ترين لايه­هاي انديشه­اي او را به چالش كشيد و سپس بارور ساخت.

بررسي معماري فارس در اين دوره به آن سبب داراي اهميت است كه استان فارس به لحاظ سياسي و اجتماعي كانون اصلي ايران پيش از اسلام شناخته مي شود، لذا نحوه هجوم و ورود و پس از آن استقرار آيين جديد يعني اسلام، در اين ايراني­ترين سرزمين ايران، پيامدها و واكنش­هاي آن بر حيات اجتماعي، سياسي و فرهنگي منطقه و كل ايران حائز نكات فراواني در مورد يكي از حساس­ترين مقاطع تاريخ و -به تبع آن- معماري ايران است، از طرفي تقريباً بيشينه آثار معماري پيش از اسلام ايران به لحاظ جغرافيايي محدود به اين منطقه از سرزمين ايران هستند، و به لحاظ نقش كانوني كه فارس در حوادث سياسي-اجتماعي قرون اوليه اسلام دارد، بررسي تأثيرات اين حوادث بر چهره معماري اين منطقه مي بايستي روشنبخش نكات ارزشمند و آموزنده­اي در مورد سير تحولات معماري ايراني-ساساني به معماري ايراني-اسلامي باشد.

در نوشته حاضر، نویسندگان سعی دارند،از طریق بررسی رویدادها و حوادث تاریخی، تحقیق در اوضاع زندگی مردمِ عصر مذکور و کاوش در آثار معماری سرزمین فارس به جواب پرسش­های مطرح شده، دست­یابد؛ تا درنهایت به چگونگی روند تحول عناصر معماری در نتیجه علل و عوامل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در سرزمین فارس پس از ورود اسلام تا دوره تسلط ترکان سلجوقی بپردازد.

3 نظر

  1. موضوع کتاب موضوع جذاب و مفیدیه.

  2. وب سایت مفیدی دارید واقعا قابل استفاده بود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*