Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
هنر و معماری در ادیان جهان

هنر و معماری در ادیان جهان

 

خداحافظ اى نخل ها ،چاه ها
دگر نشنويد از على آه ها
كه شام على گشته ديگر سحر
كه امشب رود نزد پيغمبر

“السلام عليك يا أميرالمؤمنين ”

عرض سلام خدمت همه ی دوستان. طاعات و عباداتتون قبول…

دراین مطلب  قصد معرفی کتابی با عنوان هنر و معماری در ادیان جهان رو داریم, که استاد عسگری عزیز اینبار در امر ترجمه ی آن سهیم هستند.

تشکر از آقای سید مهدی هاشمی  بابت تهیه ی این مطلب… 

 

تألیف: لزلی رُز

مترجمین: علی عسگری، سلامه پروین

ناشر: انتشارات مارلیک

زبان كتاب: فارسي

تعداد صفحه: 508ص. مصور

 

دکتر بهشید حسینی، دانشیار دانشگاه هنر تهران در مقدمه این کتاب چنین بیان می­دارند:

انسان امروزی در هیاهوی پرزرق و برق و  فریبنده زندگی مدرن، گرفتار خود فراموشی شده و در پی آن از ذات حقیقی خداوند یکتا جدا گشته است. به همین دلیل است که یکپارچگی وجودی کانسپت­های هنری به سمت و سوی کثرت ناموزون امروزی در شتاب است. این تغییر در معنای زندگی همراستا با خروج از ساحت معنویت به مادیت گرایی، موجب گشته، فضای هنری نیز در تناسب با لطافت وجودی خود، در هجوم تغییرات  لطمات فراوانی بیند. درک این مهم تنها  با شناخت ویژگی­های ذاتی هنر اماکن پذیر می­نماید.

هنر به دلیل سیالیت مفهوم خود در بیان کانسپت، همواره توانمندی بالایی در نمایش احساس، عقیده، مذهب و بطور کلی اندیشه جامعه خود را داراست. این مهم در کالبد آثار منصوب به مذهب، پر رنگ­تر بوده و مصداق کاملی بر این نظریه در چارچوب روند طراحی­است.
متاسفانه، علی رغم توجه بسیار پژوهشگران شرق  و غرب به حوزه هنر و ادیان، هنوز دستاوردهای مطالعاتی زیادی، برای جمع بندی و نظریه پردازی مناسب در این حوزه ارائه نگردیده است. در صورتی که به اذعان اکثر اندیشمندان، مناسب­ترین مسیر جهت شناخت موضع کنونی انسان در جهان، اشراف به گذشته او، نحوه تعاملات انسانی و مهمتر از همه ساحت اندیشه بشری است. این دیدگاه، شناخت گذشته انسان را  از شناخت عقاید و رسوم مذهبی جدا نمی­داند؛ زیرا این اصول زندگی افراد یا به عبارت دیگر عقاید مذهبی هستند که در انتخاب گزینه­های مختلف به مثابه قوانین محکمی خودنمایی می­کنند. با این همه، کمبود منابع مرتبط با این موضوع به زبان فارسی، ضرورت توجه به این موضوع را، دوچندان می­کند. فقدان این مسئله با توجه به دورس مرتبط با این گسترده، در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته­های مختلف گروه هنر و معماری، محل اشکال بوده و نیازمند فوریت و تلاشی پیگیر است.

مشاهدات و مطالعات خانم پروفسور لزلی رز، هرچند در دید نخست، بسیار سریع می­باشد، لیکن بستری برای مطالعات تطبیقی گسترده­ای برای اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان علاقه­مند به تحقیق در این حوزه را فراهم می­آورد. کتاب ارزشمند «هنر در ادیان جهان» از این حیث دارای ارزش است که نویسنده توانسته در نگاهی بی­طرفانه با مطالعه­ای موجز به بیان سرنخ­هایی برای وصول به شناخت روابط موجود در هنر و خواستگاه آن بپردازد. به همین دلیل است که مطالعات آن را از دید این جانب، توصیه اکید می­نماید.

ترجمه شایسته این کتاب، در ظاهر اولیه، متناسب با متن روان و ادبیات قدرتمند بازنگرش فارسی و در باطن خود، مدیون اطلاعات گسترده­ی موازی مترجمین در حوزه دین و فلسفه در هنر معماری است، که نسخه فارسی کتاب را هم تراز کتاب اصلی قرار داده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*