Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
تراریوم

تراریوم

 

 تراریوم ها باغ های شیشه ای دربسته ای هستند که در نگاه اول شبیه به آکواریوم به نظر می رسند اما عناصر تشکیل دهنده و اصلی آن ها را گل ها و گیاهان و تزءینات طبیعی از قبیل سنگ وچوب و صدف تشکیل می دهند.

این گلخانه های کوچک به شما این اجازه را می دهند تابخشی ازطبیعت بکرو وحشی را به منزل ،محل کار یا هر فضای محصور دیگر آورده و از تماشای آن لذت ببرید.

می توان طیف گسترده ای از گیاهان تزءینی وجنگلی مانند سرخس ها را به این روش ودرون ظروف شیشه ای دربسته در روی میز، محل کار ومنزل قرار داد و از آن ها نگهداری کرد تا اثر طراوت گیاهان ، احساس ودرک شود.

تراریوم ها برای افرادی که وقت کافی برای نگهداری و رسیدگی به گل و گیاه ندارند نیز بسیار مفید است و توصیه می شود ، چرا که نیاز بسیار کمی به رسیدگی و آبیاری دارند.

اولین بار در سال1842میلادی یک پزشک انگلیسی به نام ناتاتاءیل وارد زمانی که درمورد

رفتارشناسی حشرات تحقیق میکرد ، موفق به ابداع و ساخت تراریوم شد.

1

باغ های شیشه ای(تراریوم ها) به غیرازداشتن ابعاد و اشکال مختلف ، دارای تنوع ظاهری و اقلیمی نیز هستند که نسبت به طراحی محیط ، سلیقه ی افراد و نوع استفاده از تراریوم ، اجرا وساخته می شوند.

تراریوم های جنگلی(مشهور به جنگل بارانی)، نوع برکه ای ، کویری ، کلاسیک طرفداران زیادی دارند.

تراریوم هایی که در ابعاد بزرگ ودارای درهای مخصوص رسیدگی به داخل آن ها هستند ویواریوم(vivarium) نامیده می شوند.

ویواریوم ها عموما دارای فضایی بیشتر باتنوع گیاهان گسترده تری هستند ودر بسیاری از آن ها برکه همراه با آبنما ساخته می شود.

دربسیاری از موزه های تاریخ طبیعی ، برای نشان دادن اقلیم های مختلف از ویواریوم استفاده می شود.

p

شرایط نگهداری تراریوم:

یکی ازخصوصیت های مهم و برجسته ی یک تراریوم ، فراهم کردن شرایط زیستی طبیعی مناسب برای گیاهان از طریق شاخصه های غیرطبیعی است؛ شرایطی که باعث می شود تا نور ، آب و رطوبت کافی برای رشد گیاهان مهیاباشد.

درصورت طراحی صحیح ، تراریوم ها می توانند روزها و هفته ها وشاید ماه ها نیاز به آبیاری نداشته باشند.

تمیز و هرس کردن گیاهان داخل تراریوم ها ازجمله امورنگه داری وسرویس هرتراریومی است که نگهدارنده آن باید هرازچندگاهی انجام بدهد تا نمای اولیه ی آن حفظ شود وچنانچه برگی زرد و پژمرده شد ، آن راازمحیط خارج کند.

 

مزیت های داشتن یک تراریوم:

یکی ازمناسب ترین گزینه ها در طراحی محیط و زیباسازی فضاهای بسته-مانند لابی ساختمان وهتل ها و فضاهای پرت و عاری ازنور درفضاهای مسکونی و کاری –تراریوم ها هستند.

امروزه به دلیل رواج یافتن زندگی شهری و آپارتمان نشینی ، فضاهای کمتری در طراحی فضاهای زندگی و سکونتی به محدوده های سبز اختصاص پیدامی کند.

تراریوم یک انتخاب معقول برای افرادی می باشد که به دلیل بسیاری ازمشکلات مانند نداشتن پنجره و نور مناسب ،عدم امکان آبیاری مداوم و فقدان رطوبت کافی برای گیاهان درمحیط توانایی نگهداری ازگیاهان راندارند.

داشتن یک تراریوم باعث می شود فرصت لذت بردن از یک مجموعه ی گیاهان درفضا ونمایی طبیعی به صاحب آن القا شود ، ضمن آنکه نیاز کمتری به رسیدگی خواهد داشت.

 

نقش تراریوم در طراحی داخلی:

امروزه طراحان داخلی ومعماران به دنبال ایجاد فضاهای جدید و ابراز خلاقیت در کارهای خود هستند والقای آرامش ، یکی ازملاحظات اساسی آنهاست.

یکی ازاین راهکارها طراحی فضای سبز به شکل های مختلف است.

فضاهای پرتردد وپراسترس به عناصری نیازمند است تابتواند بخش زیادی ازاین استرس را از بین ببرد.

باتوجه به ویژگی های تراریوم ها میتوان از آن ها دربسیاری از فضاهای بسته استفاده کرد ؛در لابی های ساختمان ها وهتل ها ، فضاهای اداری، پارتیشن بندی ها، جداکننده دوفضا از یکدیگر، کلینیک های درمانی وبیمارستان ها ، رستوران ها ، سالن های ورزشی وبسیاری فضاهای مشابه دیگر که تردد زیادی در آن ها صورت می گیرد میزبان هایی عالی برای تراریوم ها قلمداد می شوند.

با اجرای تراریوم در فضاهای پرت و تورفتگی ها مانند فضای زیرپله وطاقچه ها نیز می توان نمای خاصی به آن ها بخشید.

طراحی تراریوم باید با طراحی محیط هم خوانی داشته باشد. برای تطابق با طرح و برای اینکه جلوه ی بهتری داشته باشد بهترین زمان برای جانمایی یک تراریوم در ابتدای روند طرح ریزی وطراحی اولیه ی محیط می باشد.

y

طراحی واجرای تراریوم ثابت کرده که دربسیاری از مکان های پرتردد بیننده را برای لحظاتی از حرکت بازداشته و محو تماشای خود نموده ، درکلینیک های درمانی فشار واسترس زیادی که بر بیمار وارد بوده را کاهش داده ، درمحل کار و منزل آرامش ایجاد کرده و درنهایت، از دیدگاه طراحان ومعماران ، تبدیل به یک کلید طلایی در طراحی محیط شده است

رمز این موفقیت در زنده بودن گیاهان خلاصه می شود.

رشد گیاهان درکنار جاری بودن آب (درنمونه های برکه ای) وتغییرات طبیعی ایجادشده در تراریوم ، افراد را ترغیب می کند تا هرروز بی آنکه خسته یادچاراحساس تکرارشوند این تغییرات را دنبال کنند و به آن نگاه کنند.

بسیاری از عناصر در طراحی پس از گذشت زمان ، تکراری ومعمولی قلمداد می شوند و دیگر آن حس خوب تازه بودن را ندارند .

ولی تراریوم باتوجه به دلایلی که بیان شد ونیز به این خاطر که در هر فضایی قابل اجراست ، می تواند ابعاد متنوعی داشته باشد وبا محیط خود تطبیق پیدا کند ، عنصری است که از دام تکراری شدن در امان مانده و در طراحی معماری سبز نقش مهمی را ایفا می کند.

 

u

 photo_2015-08-07_19-41-49
برگرفته از: مجله ی هنر معماری 36

تشکر از خانم سیده محدثه اسلامی که زحمت ارسال مطلب رو کشیدند .

3 نظر

  1. بسیار عالی
    ممنون از خانم اسلامی
    موضوع خوبی بود…

  2. جالب بود..مرسی 🙂

  3. محدثه.ا

    خواهش میکنم…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*