Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
هفت مشخصه ی کلیدی معماری گوتیک

هفت مشخصه ی کلیدی معماری گوتیک

 

 

اساسا معماری گوتیک، قلعه ها، کلیساها، کلیساهای جامع و تقریبا کل اروپا را تغییر داد!

این سبک معماری به دلیل مشکلات معماری رایج در دوران وسطی، توسعه یافت.

در سال های 1100 و 1200، مهارت های ساختمان سازی به شدت محدود بود. قلعه های سنگی ،سرد و تاریک و خفه بودند.

معماری گوتیک تلاش کرد تا تعدادی از این مشکلات ناخوشایند را حل کند، و نور و ساختمان هایی خودنما و دلپذیر خلق کرد. پیش از گوتیک، معماری عملکردی بود. حالا، معماری زیبا شده بود.

برخی از ساختمان های گوتیک – به خصوص کلیساها و کلیساهای جامع، مثل یورک مینستر در یورک انگلستان (بزرگ ترین کلیسای جامع گوتیک در اروپای شمالی) – در نتیجه ی طراحی خارق العاده ی گوتیک، به مکان هایی الهام بخش درباره ی خداترسی و ستایش تبدیل شده بودند.

بسیاری از قلعه ها نیز برخی از مشخصه های معماری گوتیک را پذیرفته بودند. آنها از از محیط های سرد و مرطوب به اقامتگاه هایی روشن و مطلوب تغییر کردند.

هفت مشخصه ی کلیدی معماری گوتیک

 1. طراحی های با شکوه و بلند، که با ارتفاع و عظمت بالا رفته بودند.
1

یورک مینستر-یورک انگلستان

در دوران پیش از معماری گوتیک ، معماری اوایل قرون وسطی در تلاش بود تا وزن دیوارهای سنگی گزاف را پخش کند.

این به این معنا بود که اکثر برج ها باید کوتاه و ساختمان ها باریک می بودند، در غیر این صورت وزن خالص طبقات بالاتر (یا اتاق های بزرگ و عمارت ها) در خود فرو میریزند.

یکی از مشخصه های عملکردی معماری گوتیک، ارتفاع آن بود. فنون جدید ساختمان سازی (مثل طاق ها که در ادامه توضیح داده می شود) معماران را قادر ساخت تا وزن دیوارهای بلند تر و برج های رفیع تر را پخش کنند.

همه این ها به این معنی است که ساختمان های گوتیک می توانستند کاملا دقیق، ارتفاعات جدید را مقیاس کنند. این به آنان اجازه میداد تا به عرش برسند – که این برای کیساها و کلیساهای جامع عالی بود.

کلیسای جامع- کولون

کلیسای جامع- کولون

این کلیسا یکی از پربازدید ترین جاذبه های توریستی آلمان است، و به طور معجزه آسایی از بمب گذاری جنگ جهانی دوم نجات یافت. این بنا یک نمونه ی فوق العاده از معماری گوتیک است که همه ی هفت مشخصه ی این سبک طراحی را نمایش می دهد.

 

 1. طاق (طاق مایلی که به دیوار ساختمانی تکیه کرده و آن را نگه می دارد)
این طاق ها مشخصه ای از معماری گوتیک هستند

این طاق ها مشخصه ای از معماری گوتیک هستند

این طاق ها مشخصه ی خارجی معماری گوتیک را بیان میکند. آنها با گرفتن وزن دیوارها و انتقال مستقیم نیروی آن به زمین، به طور موثر وزن طراحی های جدید را پخش می کنند.

“این طاق ها هم عملکردی و هم تزیینی هستند.”

اگرچه، آنچه که مخصوصا درباره ی طاق ها به آن اشاره می شود این است که آنها تزییناتی نیز هستند.

این طاق ها بیش از آن که یک تکیه گاه ساده باشند، اغلب استادانه طراحی می شوند و به شدت تزیینی هستنتد. آن ها دور بنا حرکت کرده و حس تحرک و عظمتی را که در طراحی های معماری پیشین نبود را القا می کنند.

 

 1. قوس تیزه دار
یک نمونه ی مدرن از طاق های تیزه دار

یک نمونه ی مدرن از طاق های تیزه دار

ابداع قوس های تیزه دار، که بیان کننده ی مشخصه ی داخلی معماری گوتیک است. اهمیت آن هم عملکردی و هم تزیینی است.

قوس های تیزه دار نیروی سقف های سنگین تر و طراحی های حجیم تر را پخش کرده و میتوانند وزن بیشتری را نسبت به ستون های ساده ی پیشین تحمل کنند.

قوس های محکم تر نیز میتوانند ارتفاع عمودی بیشتری داشته باشند.

قوس گوتیک تنها بارکش نبود. بلکه ارزش زیبایی شناسی ای داشت که بر بسیاری از مشخصه های دیگر طراحی گوتیک به خصوص سقف های طاق دار تاثیر می گذاشت.

 

 1. سقف های طاق دار

سقف های طاق دار ابداعی در ادامه ی موفقیت طاق های تیزه دار بودند.

سقف طاقدار ظریف قلعه ی ملبورک در لهستان

سقف طاقدار ظریف قلعه ی ملبورک در لهستان

سقف های طاق دار از تکنولوژی قوس تیزه دار استفاده کرده تا نیرو و وزن طبقات بالایی را پخش کنند.

پخش نیرو با استفاده از سقف های طاق دار باعث شده تا طاق ها در اشکال و اندازه های گوناگون نیز ساخته شود. قبلا طاق ها فقط دایره ای و مستطیلی شکل بودند.

 

 1. نور و فضای داخلی واهی

قبل از معماری گوتیک، قلعه ها و بناهای قرون وسطی، مکان هایی بسیار دلگیر برای زندگی و عبادت بودند.

به خصوص قلعه ها مکان هایی خفه و بسته بودند، همانطور که بسیاری از آنها آنقدری محکم ساخته نشده بودند که تخته سنگ یا پوشش های سنگی را تحمل کنند. اگرچه این دژها می توانستند کم و بیش سقف های چوبی را نگه دارند.

اگر این دلگیر بودن به اندازه ی کافی نبود، این محیط های قدیمی تمایل به تاریکی و تیرگی داشتند. پنجره ها کلا کوچک بودند، زیرا اگر از کارهای شیشه ای بیشتری استفاده می شد، نیروی دیوارها باعث میشد تا آنها در خود فرو بریزند.

معماری گوتیک بر نور، پنجره های روشن و فضاهای داخلی واهی تاکید کرده و قلعه ها و کلیساها را به محیط هایی دلپذیر و با عظمت تبدیل میکرد.

6

 

 1. ناودان های معماری گوتیک

7

یکی از برجسته ترین مشخصه های معماری گوتیک ، ناودان است. ناودان ها تزیینی و به شکل موجودات هیولایی کوچک بودند و در طول بام و برج و باروی ساختمان های گوتیک و قلعه ها قرار گرفته بودند.

ناودان یک هدف عملکردی دارد: آنها لوله هایی هستند که باعث می شوند آب باران از بام گذشته و قبل از آن که به زمین سرازیر شود، از دهانشان جاری شود.

اگرچه، ناودان هدف دیگری هم داشت: اینکه ترس به دل رعیت های تحصیل کرده بیندازد و آنها را به طرف کلیسا بکشاند! بسیاری از این ناودان ها شامل عناصری بی تناسب و عجیب و غریب هستند: اغراق شده، ترکیباتی زشت یا اشکالی تهدید آمیز که از بالا به پایین گوشه چشمی نگاه میکنند.

با دنیایی پر از ترس و خرافات، بدون شک این موجودات عجیب بسیاری را ترغیب میکنند تا در داخل کلیساها – که از پلیدی ها و شیاطین اطراف در امان است – به دنبال امنیت و آرامش بگردند. این ناودان ها یکی از مشخصه های بیانگر معماری گوتیک هستند که حتی امروزه نیز در خاطر می مانند.

8

 

 1. تاکید بر سبک تزیینی و مصنوع

معماری گوتیک برای اولین بار بیان کرد که زیبایی و ارزش های زیبایی شناسی با طراحی بنا آمیخته شده است.این موضوع انقلابی در مسیر فکر معماران وسطی درباره ی بنا ایجاد کرد. معماری دیگر فقط عملکردی نبود – بلکه برای خود شایستگی و معنا داشت.

9

طراحی های مزین و بلندپروازانه ی کلیسا، کلیسای جامع و قلعه ها به طور زیاد شونده ای شروع به ساخته شدن کردند. رقابت، گروه های مختلفی از سازندگان را به درک و طراحی های تزییناتی بیشتر برای شکوه مذهب مسیحیت کشاند.

10

منبع:

http://www.exploring-castles.com/characteristics_of_gothic_architecture.html

با تشکر از خانم زهرا اکبری که این مطلب را گردآوری و ترجمه کردند.

3 نظر

 1. علی قلمبر

  مطلب خیلی خوبی بود خیلی ممنون
  چقد خوب شد تموم شد دورش

 2. واقعا جالب بود:)

 3. امیر عباس

  ممنون خوب بود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*