Friday , 20 April 2018
آخرین اخبار
باز تعریف میدان در میدان

باز تعریف میدان در میدان

 

باز تعریف میدان در میدان

در این مطلب میخواهیم به پروژه ای بپردازیم که در حالی سایر نیاز های پروژه را حل کرده است به فضای جمعی و مرکز اتفاقات شهری پرداخته است و سعی در باز تعریف اینگونه فضاها دارد.

پروژه میدان از

Foreign Office Architects

1

 

درسال 2007 در منطقه عمرانیه در استانبول به بهره برداری رسید.عمرانیه یکی از مناطق متوسط و پر ازدحام قمست آسیایی شهر استانبول می باشد.

معماران این پروژه  با در نظر گرفتن چند مجتمع خرده فروشی به ایجاد یک مرکز شهری در مرکز آن پرداخته اند ، و با استفاده از استراتژی هندسه و سیرکولاسیون، مغازه ها در سطح های مختلف کنار هم جمع شده اند .و پارکنیگ در زیر زمین قرار گرفته است.

چند مسیر عابر پیاده به میدان مرکزی ارتباط برقرار میکنند و برخی از آنها نیز به زیر زمین و برخی  دیگر از مسیر ها روی سقف میروند و امکان استفاده از بام سبز پروژه را در قسمت هایی میسر میکند.

مغازه ها و فضاهای مختلف خرده فروشی به یکدیگر متصل شده اند و همانند یک حلقه در اطراف میدان گسترش پیدا کردند.

قسمتهایی از بام این پروژه شیبدار میباشد که با پوشش گیاهی پوشیده شده است. که با استفاده از رمپ ها میتوان از میدان مرکزی به بالای بام ها راه پیدا کرد . همزمان این رمپ ها ،میدان را با محله های هم سطح پروژه متصل میکند.

علاوه بر تداوم فیزیکی ایجاد شده بین مغازه ها و سطح محله های اطراف روشنایی سقف تماس بصری بین مغازه ها و بام سبز ایجاد میکند.

این پروژه در چند سطح تعریف می شود و ارتباطات را گسترش میدهد و میدان مرکزی را پویا میکند.

2

با نگاه و بررسی این پروژه به دنبال فضایی با این ویژگی ها که محل بروز تعاملات اجتماعی در مرکز شهر تهران باشد جست و جو میکنم . و تنها جایی که ذهنم میرسد منطقه ی چهارراه ولی عصر و تئاتر شهر میباشد که محل تجمع قشر های متوسط می باشد  ورویداد های شهری متنوعی  در آن اتفاق می افتد . که به تازگی با انجام برخی فعالیت ها تا حدودی این ویژگی دچار اختلال شده است.ودر کل این فضا دچار آسیب های بسیاری میباشد.

در پایان باید به یک نکته توجه کرد که امروزه  نیاز بسیاری به پرداختن به فضای شهری در متن شهر  و بازشناخت این فضاها داریم و امید وارم که مسئولان دولتی و خصوصی به اهمیت فضاهای شهری در کنار سایر کاربری ها بیشتر توجه کنند.

345n6پلان زیر زمین

 

n7پلان همکف

 

n8

photo_2017-03-27_12-30-30

 

photo_2017-03-27_12-30-41

photo_2017-03-27_12-30-47

photo_2017-03-27_12-30-51

 

عکاس پروژه

Metro Asset Management, Friedrich Ludewig

منبع

http://www.farshidmoussavi.com

گرداورنده: علی قلمبر

2 نظر

  1. سایت بسیار خوبی دارید . موفق باشید

  2. سلام

    ببخشید معمارهای این پروژه از کدوم کشورها هستن ؟؟؟؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*